Uutisviesti: Hopeariipus kukka lehdellä & Uutuuksia
Hopeasavi.fi Nettikauppa
Uutta & Tarjouksia Kädentaitotöihin
Käteviä tarvikkeita korutöihin
Hopeasavi.fi Studio
Hopeasavi Kurssit
Näe kurssilaisten kurssilla tekemiä uniikkeja koruja: Galleria

Art Clay World
Silver Accessories Korutaidekilpailu Näyttely Tokiossa
Yli 200 kaunista korutyötä saapui kilpailuun Japanista ja muualta maailmasta, joista 37 työtä sai palkinnon. Kilpailutöiden näyttely alkoi palkintoseremonialla ja on avoinna 7-12 tammikuuta 2026 Tokion Metropolitan Teatterissa, Ikebukurossa, joka on Tokion sydämessä. Lisää infoa löytyy kilpailun nettisivuilta https://www.artclay.co.jp/htm/contest/sac/index.shtml
Nettikauppa
Info koskien arvometallituotteita
Muutokset arvometallien, kuten hopean ja kullan markkinahinnoissa ja muut tekijät vaikuttavat näistä valmistettujen tuotteiden hintaan, joten hinnat saattavat vaihdella ylös tai alas ilman ennakkoilmoitusta. Tämä koskee myös Art Clay tuotteita, joiden hinnat nousevat tammikuun puolivälissä. Jos tähän liittyen on kysyttävää ota yhteyttä, kiitos ymmärryksestä.
Hopeasavi.fi Inspiraatio
Hopeariipus kukka lehdellä

Kuvan hopeisen kukan muotoiluun ja tekemiseen on sovellettu Art Clay hopeasavitekniikoita, joissa käytetään apuna yllättävän yksinkertaisia työvälineitä.
Ohjeet & Malli: Art Clay Silver
Lue ja seuraa valmistajien turva- ja käyttöohjeita
materiaalien ja työkalujen käytöstä ja käytä suojavälineitä kun tarpeen.
1) Piirrä tai tulosta paperille kukka jossa on 5 terälehteä ja leikkaa malli irti saksilla. 2) Kauli hopeasavesta 1mm paksuinen levy, käytä apuna kaulinta ja välilistoja. 3) Aseta kukkamalli savelle ja leikkaa savesta kukka terävällä askarteluveitsellä (a). 4) Tee saven pintaan tekstuuri pyörittämällä hammastikkua kukan keskustasta ulospäin (b). 5) Muotoile terälehdet sormin (c). 6) Tue muotoa tarvittaessa, laita esim. pala leivinpaperia tueksi ja kuivaa työ valmistajan ohjeiden mukaisesti. 9) Tee samaan tapaan kaksi isompaa tai pienempää kukkaa toiveen mukaan. 10) Tee lehti kaulimalla pala savea 1mm paksuksi laataksi ja leikkaamalla se lehden muotoon. 11) Tee lehteen tekstuuri pyörittämällä hammastikkua sen vasemmalla ja oikealla laidalla (d). 12) Tee lopuksi viiva lehden keskelle hammastikun kärjellä (e). 13) Muotoile lehti kaarevaksi sormin taivuttamalla. 14) Kuivaa. 15) Tee kaksi lehteä lisää. 16) Kiinnitä kukat päällekkäin laittamalla hopeasavipastaa kukkien väliin niiden keskustan kohdalle. 17) Tee pursottamalla paikka polton kestävälle kapussille (kuvassa pieni lasikapussi) (f). 18) Aseta kapussi paikalleen ja pursota sille reuna joka varmistaa sen pysymisen paikallaan (h). 18) Kuivaa. 19) Käännä työ ylösalaisin ja liitä kukan taakse lehdet hopeasavipastalla (i). 20) Kuivaa. 21) Liitä hopeasavipastalla valitsemasi liitososa esim. polton kestävä silmukka jotta riipuksen voi liittää ketjuun. Laita silmukkaan välirengas polton jälkeen. Toinen vaihtoehto on tehdä oma silmukka hopeasavesta kuten tässä projektissa. 22) Kun työ on kuiva ja valmis poltettavaksi, polta se valmistajan ohjeiden mukaan. 23) Polton jälkeen, anna työn jäähtyä ja huuhtele se sitten juoksevan veden alla ja kuivaa. 24) Kiillota kaikki pinnat teräksisellä kiillotusharjalla ja kiillottimilla.
|